in ,

Krátký verus dlouhý text v copywritingu

Je lepší dlouhý, vyčerpávající text, který čitatele zasype argumenty a zodpoví i ty nejbizarnější otázky? Nebo raději volit lakonickou formu, která spíš pracuje se zvědavostí a fantazií čitatele?
Exaktní důkaz aneb Copywriting vědecky
Mějme dány texty na totéž téma. Jedna verze je rozepsána na 500 slov. Druhá na 250 slov. První proband přečte polovinu textu o 500 slovech. Druhý polovinu textu o 250 slovech. Který z nich se dozvěděl víc?
S velkou pravděpodobností to bude druhý proband! Proč? Protože prvnímu schází dočíst 250 slov důležitých informací, zatímco druhému jen 125 slov – je tedy větší šance, že mu neuniklo nic podstatného.
Krátký text: Zaujmout
(homepage, landing page, inzerát, banner, perex, direct mail…)
Analogicky uplatním předchozí příklad. Rozhodnu se vám věnovat 1 minutu času. Čím věcněji a konkrétněji mi vysvětlíte, co pro mě můžete udělat, tím větší šance, že se chytím. Pokud ovšem začnete tím, kdo firmu založil a co ho k tomu vedlo, nedostanete se k tomu hlavnímu a máte smůlu.
Dlouhý text: Přesvědčit
Dokázali jste, že víte, o čem mluvíte a že mi můžete být prospěšní. Mám zájem a očekávám, že všechno, co jste v úvodu naznačili, jste schopni dokázat. Důkladně mě seznámíte s benefity a parametry své nabídky, zodpovíte otázky a poskytnete záruky.
Myslete na to, že každý člověk vidí v dané službě/výrobku něco jiného. Co ve skutečnosti zákazníky přimělo třeba ke koupi presovače na kávu?
Chutná mi preso.
Líbí se mi jako doplněk do domácnosti.
Byla to výhodná nabídka.
Zaujal mě design.
Chci se vytáhnout před přáteli.
Chci si zjednodušit přípravu kávy.
Je to trendy.
Chci jej věnovat jako dárek.
Chci nahradit dosluhující přístroj lepším.
Chci si udělat radost.
Nikdy neuspokojíte všechny spotřebitelské touhy zároveň, copywriting se jich však už z princpu musí snažit uspokojt co nejvíc. Mějte vždy na paměti, že motivace k téže akci jsou diametrálně odlišné. Jak říká agent Cooper v seriálu Twin Peaks: „Sovy nejsou tím, čím se zdají být.“

Web copywriting: praktické tipy, II. díl

Copywriting a kreativní koncepty