Jak psát texty na web?

Nikdo nezpochybňuje, že grafika a celkový vizuální styl stránek jsou vlastně obalem zboží a služeb, které tyto stránky zprostředkovávají. Texty pak zastupují prodavače, a proto je důležité jim věnovat stejnou péči.
Dobrý copywriting je magnet
O kvalitě stránek příliš nevypovídá pozice ve vyhledávačích, ale spíš konverzní poměr, návratnost, anebo jak dlouho zákazníci na webu vydrží. Bez vyváženého a kvalitního obsahu lze jen těžko těchto cílů dosáhnout. Přečte si pár copywriterských tipů, jak obsah připravit.
Na co myslet při copywritingu?
1. Jasně a srozumitelně
Návštěvníci nehledají grafomanské výtvory, ale konkrétní zboží a služby. Texty je k nim mají jednoduše navádět a zároveň vhodně přesvědčovat (motivovat).
2. Méně je více
Méně textu více vybízí ke čtení. Jedna úderná věta přečtená od začátku do konce má větší vliv než blok textu, z něhož se do očí derou vytučněné superlativy jako lepší, skvělý, profesionální…
3. Strukturování
Dávkujte informace! Začněte několika důležitými tezemi a postupně je rozvádějte. Zákazník se musí nejprve nadchnout, až pak ho zajímají detaily.
4. Originalita
Originalita vás odlišuje od všech ostatních (podobných) stránek. S originalitou souvisí zapamatovatelnost, návratnost a úzce i míra doporučování. Pozor na originalitu za každou cenu, zejména smysl pro humor se velmi liší a může se vymstít.
5. Cílová skupina
Pro většinu textů je vhodná spisovná čeština – nikoho neurazíte. Někdy ale neuškodí, když se přiblížíte mentalitě a zvykům potenciálních zákazníků. Pro skejťácký obchod se hodí jiné jazykové prostředky než pro prodejce bílé techniky.
6. „Máte možnost“ versus „Využijte“
Velké zaklínadlo „call to action“ aneb vytrvalý tah na branku. Návštěvník nesmí uvíznout v pasivních frázích. Zkrátka: neříkejte návštěvníkovi, co by mohl udělat, ale co má udělat!
7. Emoce
Vzpomeňte si na svá poslední (nákupní) rozhodnutí. Možná vám připadá, že je dokážete logicky zdůvodnit a dospěli jste k nim racionálním zvážením všech pro a proti. Pak jste nejspíš výjimečným a dokonale kauzálním organismem. U nás ostatních emoce často racionalitu předcházejí.
8. Benefity
Zdůrazňujte výhody nad vlastnostmi. Stejný model ledničky má ve všech eshopech stejné technické parametry. Zkuste ji tedy popsat jinak. Zákazníci dostanou novou informaci a vy získáte reputaci odborníků.
9. Vrtochy zákazníků
Nikdy se nezavděčíte všem, můžete se ale snažit, abyste nikoho nepopudili. Vycházejte zákazníkům maximálně vstříc: Používejte krátké věty. Zacházejte opatrně s cizími slovy. Buďte pozitivní. Pište pravdu.
10. První dojem
První dojem je rozhodující. Před deseti lety, kdy k nám data většinou tekla prostřednictvím vytáčeného připojení a prodlevy představovaly většinu času stráveného surfováním, jsme byli ochotni věnovat pozornost lecjakým výtvorům. Dnes je snadnější kliknout na jiný odkaz.
Příště si prakticky rozebereme nejčastější prohřešky webových copywriterů.

Comments are closed.

Web copywriting: praktické tipy, II. díl

Copywriting a kreativní koncepty